Biraz Yaz Havası: Foça

  Foça İzmir'in en güzel sahil ilçelerinden biri. Merkezinde sucuklu yumurtayla kahvaltı edebilirsiniz ya da çarşıdan aldığınız poaçalarla küçük kahvehanesinde çayınızı yudumlarsınız. Akşamüstü masanıza kurulup güzel bir balık keyfi yaparsınız. Gündüz serin sularına bırakırsınız kendinizi. Serin derken, Foça'nın suyu soğuk olur epey. Eve dönüş yoluna çıkılmadan önce dondurma ve ardından bir kahve ile tamamlarsınız günü.
   Yaz bittiği için kahvaltı ve yüzme faslını çıkarıp bir öğleden sonra kaçamağı yaptık Foça'ya. Haftasonu güneşinin keyfini çıkarmak için İzmirliler akın etmiş gibiydi bu şirin sahil ilçesine.Foça, yani Phokaia oniki İon kentinden biri. Kentin kuruluşunun M.Ö. 2000lere dayandığı düşünülüyor. İsmi konusunda çeşitli teoriler olsa da fok balıklarından dolayı bu kente Foça adı verildiği düşünülüyor. Ben hiç tekne turu yapmadım burada ancak açıklarda fok balıkları görülebiliyormuş. Foça'nın yerlileri ise bu hayvanların neslinin tükenmekte olduğunu, eskisi kadar fok balığı görmediklerini belirtiyorlar. 


   Restore edilmiş tarihi Foça evlerini hem kıyıda hem sokak aralarında görebiliyorsunuz.


Foça limanı her zaman sessiz, sakin ve huzur verici geliyor bana. Her şey çok sade ve net. Masmavi bir kıyıya bağlanmış tekneler ve insanlar her gün Cumartesi'ymiş gibi mutlu.


Otogardan çıkıp dümdüz yürüdüğünüzde sahil iki yana ayrılıyor. Liman sol tarafta kalıyor. Sağa dönerek sahil kıyısını dolaştığınızda bir sürü lokanta, tur tekneleri ve Dondurmacı Nazmi Usta'yı görüyorsunuz. Foça'nın vazgeçilmez lezzeti Nazmi Usta'nın Girit usülü dondurmaları. Borovinka, Blue Sky, Sakız favoriler arasında. O kadar çok çeşit var ki insan kararsız kalıyor ne alacağına.
Dondurmacı Nazmi Usta


Foça'nın sahilini gezmeye doyamıyorsunuz. Tahta iskelelerden kimi denize atlıyor kimi güneşleniyor. 


Yemek için Sahil Restorant'ı tercih ediyoruz. Kendi balığınızı seçip kızarttırıyorsunuz. Kalamar ve salatasını çok beğendim, ama deniz börülcesi biraz vasat geldi.


Yaşam boyu afiyette kalmak felsefemiz olsun, bayramınız kutlu olsun :)


Not: Eski Foça'ya ulaşım için İzban-Aliağa yönüne biniyorsunuz. Hatundere durağında inip 744 nolu Foça aktarma otobüsüne binip son durakta yani otogarda iniyorsunuz. Ulaşım son derece rahat, sadece iki saatinizi alma sıkıntısı var.

Yorumlar

  1. Çok güzel fotoğraflar :)

    YanıtlaSil
  2. Senin de bayramın kutlu olsun cnım, çok severim Foçayı özlemişim hatırlattın bana:)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum yaptığınız için teşekkür ederim...

Popüler Yayınlar